Deniz akvaryumunda su sirkülasyonu

Kadir ÖZKANLIÇevrim Dışı

İl: Sakarya
Kadir ÖZKANLIÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Nisan 2012 21:54
Arkadaşlar resif akvaryumunda sump ile tank arasındaki saatlik su sirkülasyonu tankın kaç katı olmalı, örnek verebilirmisiniz. Örneğin benim tankım 250 litre X ? olması gerekiyor.
Tatlı su tanklarında bu oran 3 veya 4 katıdır ancak tuzlu suya daha yeni giriş yaptığım için oluşturacağım sistemin buna uygun tasarlanması gerekiyor.
Bu konuda deneyimli arkadaşların fikirlerini ve uygulama sonuçlarını bekliyorum.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

serengetiÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
serengetiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 29 Nisan 2012 22:03
Sump ın ölçülerine göre değişir.  250 lt. lik bir tank için genelde 2000-3000 l/h gücündeki motorlar kullanılıyor. Ayrıca bu motorlarda ayarda var.

Kadir ÖZKANLIÇevrim Dışı

Kadir ÖZKANLIÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Nisan 2012 22:14
Verdiğiniz rakama göre ortalama tank hacminin 10 katı gibi bir oran çıkıyor, bu oran çok gibi geldi gözüme.?

cyrelmanÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
cyrelmanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Nisan 2012 10:54

Orana gerek yok. Kaliteli bir motor ile istediğiniz ayarı yaparsınız. Yanlız dönüşü sirküle için kullanacaksanız iş değişir...

cenksel2001Çevrim Dışı

İl: Tekirdag
cenksel2001Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Nisan 2012 17:26
Sumptaki sirkülasyonun önemi nedir? Ben sadece ısıtıcı ve ps'i saklamak için kullanıyorum o yüzden ne ne kadar olmuş önemli değil.

InFlamesÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
InFlamesÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Mayıs 2012 01:26
8 / 10 Kat hacim aslında çok değil. Su nekadar hareketli olursa okadar temiz ve oksijen bol olur. Akvaryumun sağlığı için sadece suyu subtank ile main tank arasında cevirmek değil, tank içi akıntı ile'de suyu hareketli tutarak canlı ve taze kalmasını sağlamak gerekli. Su değişimleri ile eksilen elementler tazelenmeli, zararlılar çıkartılmalı.

ibrahimuysalÇevrim Dışı

İl: Izmir
ibrahimuysalÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Mayıs 2012 03:13
Benim çalıştığım otelin akvaryumu 1000 lt hacme sahip. Sumpta temiz suyu basmak amacıyla 6000 lt/h lik bir motor bir de 5000 lt/h lik sirkülasyon amaçlı kullanılan motor var. Sol altta sirkülasyon pompası emiş ve üfleme noktaları yerleştirilmiş durumda. Kirli su kule sistemiyle sağ üstten sumpa iniyor, temiz su girişi de gene sağ üstten sağlanıyor. Yaklaşık 3 yıldır bu sistemle gayet iyi temizlik sağlanıyor. Tabi bakmak istediğiniz canlı türlerinin istediği akıntı yapacağınız sistemde sizin için önemli olacaktır.
Kolay gelsin.

hakanesmerÇevrim Dışı

[B]6145,2[/B] [B]14928,3[/B]
hakanesmerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Haziran 2012 18:43
Ben şöyle örnek vericeğim enim kafa motoru newjet 3000 ve en düşük tonda çalışıyor akvaryum 300 lt sump 100 lt taşırma sistemi ile kurdum akvaryumun üstünden delik yani pima boru ile sumpa gidiyor su pimaj kaçlıktı unuttum neyse bu şekilde bile taşırma çok fazla oldu ve su taştı yani motor güçlü geld sanırım daha sonra tam akvaryuma aktardığı borunun başına delikli sünger yerleştirdim ve tel sistem ile borunun agzını kapattım böylelikle su devrini biraz düşürdüm şuan taşmıyor ama biliyorum ki sunger olmasın hyine taşma yapacaktır.