kh 24 olabilirmi?

CorelÇevrim Dışı

İl: Izmir
CorelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2010 00:44
Merhaba,

Uzun süredir keyifsiz olan leather coral ve balon mercanlarımın bu keyifsizliğinin kh düşüklüğünden olabileceğini düşümdüğüm için bugün yeni bir kh testi aldım ve sonuçlara inanamadım.

Kendi yaptığım testlerin yanı sıra akvaryumcuda yaptırdığım  diğer testlerde

amonyak 0.5
nitit 0.01
nitrat 0.5
ph 8.2  çıktı.

Kh testi akvaryumcuda kalmadığı için onu bugün yaptım.

Salifert testi ile yaptığım ilk denemde test kiti hiç bir sonuç vermedi. Testte aynı testi yarım ölçekle yapıp sonucu 2 ile çarpabileceğimde yazıyordu. Bende o şekilde denedim. Ve sonuç inanılmaz. Ben çok düşük kh beklerken kh 24 olarak gözüktü.

Bunun nedeni ne olabilir acaba? ve ben bu kh ı nasıl düşürebilirim.Mercanlar sanırım bu yüzden çok keyifsiz ve açmıyorlar...
Teşekkürler.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ArtaNÇevrim Dışı

İl: Ankara
ArtaNÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2010 19:41
24 kh da hiç bir mercan yaşayamaz yakar canlıları. Bu yüzden kh ın 24 olduğunu sanmıyorum test yanlış ölçüyordur.

CorelÇevrim Dışı

İl: Izmir
CorelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2010 22:00

Testi içinden çıkan 7.3 kalibrasyon sıvısı ile test ettim. Sonuç doğru. Kh 24. Bu arada yeni temin ettiğim refragtometre ile suyun tuzluluğunu ölçtüm. Benim Hidrometrenin 1024 gösterdiği tuzluluk 1033 çıktı. İnanmadım steril su ile refragtometreye baktım aletin ayarı tamam.

Bu ornada bir tuzluluk acaba daha önce başınız geldimi? 24 kh ın nedenininde bu olduğunu düşünüyorum. Bu akşam tuzluluğu 1031 civarına düşürdüm. 1 hafta içinde 1024 civarına çekmeyi düşünüyorum. Süre sizce çok mu kısa?

herakliaÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]3956,1[/B] [B]4284,2[/B]
İl: Kocaeli
herakliaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2010 22:59
Rakamlar çok üst seviyelerde, hidrometrelerin hatalı ölçüm yaptığı bilinen bir durum ama bu kadar büyük bir hataya daha önce hiç rastlamamıştım. Garanti olması için en az bir test kiti ve bir tuz ölçer ile daha deneyip bundan sonra uygulamaya geçmeniz daha iyi olabilir. Her gün bir derecelik tuzluluk azalışı ile istediğiniz değere gelmesi bir haftaya denk gelir, bu da uygundur.

ArtaNÇevrim Dışı

İl: Ankara
ArtaNÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2010 20:33
Murat abi benim hidrometrem 1.017 tuzluluğu gösterdiğinde gerçek tuzluluk 1.025 oluyor. O yüzden hiç şaşırmadım.

Bu arada tuzluluk yüksek olduğunda kh da yüksek çıkar.

BvarisliÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
BvarisliÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Aralık 2010 13:56
24 kh gerçekten çok yüksek bir değer ama birde şöyle birşey var. Salifert değerleri sanki yanlış gösteriyor. Yani ben Elos ve Hagen'le 7,5 civarı ölçtüğüm değeri salifert 9 küsür gösterdi. Gerçi tesleri bir kere karşılaştırdım ve 7,3 test solüsyonu ile test etmedim ve zaten çıkan 1,5 derecelik fark bile sizin için oldukça yüksek. Tuzluluğu hergün bir derece düşürüğ uygun değere geldiğinde kh'ı tekrar ölçün bakalım ne çıkacak.