ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ibrahim43
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
81
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
24 Ağustos 2024 17:16
Toplam Mesaj:
209 [0.07 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
5 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
ibrahim öztürk
Doğum Tarihi:
Girilmedi
İl:
Kütahya
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

ibrahim öztürk

SON 10 MESAJI

Yeni Gelen Erkek Vatoz Yavruları Çalmış
[QUOTE=Hidro Dinamik]Küpleri birbirine yakın olmazsa arta kalan vakitlerde diğer erkekte dişilere yumurta döktürür.
Bendeki erkek küp boşkende pek çıkmıyor, yumurta toplayan dişiler küpe yakın takılıyor. 😅

Yumurtalar mantarlaşmadıkça veya doğan yavrular ölmedikçe zarar vermez. [/QUOTE]
Dişiler yumurta dolu vaziyette ama iki erkekte sırayla küpe girerek yavrulara bakıyolar[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/189004/240820241324211.jpg[/IMG]

Güncelleme yavruları küpten aldım 20 kadar yavru var ki çok çok fazlası vardı büyük erkek karnını doyurup küpü küçüğe devrediyormuş anladığım kadarıyla
Yeni Gelen Erkek Vatoz Yavruları Çalmış
Her hafta küp dolu oluyo ben yavruları aldıktan 2 gün sonra bazen ertesi günü yeni yumurtalar geliyodu erkeğim çok yıpranacak diye ona göre çok daha iri bir erkek aldım bugün yeni yavrular yumurtadan çıkacaktı göz ucuyla küpe bi baktım içeride yeni erkek bu durum sürekli gerçekleşir mi yoksa zamanla 2 erkekte kendi küplerinde kendi yavrularına bakmaya başlarlar mı erkek çaldığı yavrulara zarar verebilir mi 4 dişi 2 erkek bolca yavru var akvaryumda ölçüler 100 50 40
Kılıçkuyruklarım Neden Üremiyor
[QUOTE=MertSoyumert]Bende de 8 adet yetişkin kılıçkuyruk, bir sürü yavru var. 4 adet sizdeki kırmızı albinolardan, 4 adet karışık. Şunlar:

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/170720241336571.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/170720241337121.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/170720241337271.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/170720241337421.jpg[/IMG]

Kırmızı albino erkek çiftleşiyor, ancak bir tane bile kırmızı yavru çıkmadı. Siyah erkek ve turuncu beyaz dişilerin karışımı şu yavrular çıkıyor sadece:

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/170720241339071.jpg[/IMG]

Bunlar da yerli. Ben birkaç ay önce aldığımda 5-6 aylık dendi, ancak ben aldıktan sonra ne büyüdüler (diğer balıklar büyüyor), ne kırmızı albino dişiler hamile kaldı (diğerleri kaldı, siyah erkek döllüyor onları) ne de erkek diğer albino olmayanları hamile bıraktı (ona benzeyen bir tane yavru yok). Bence balıklarımız aynı kaynaktan geliyor ve aklıma iki ihtimal geliyor:

- Albino yavrular hayatta kalmıyor, avlanıyorlar ya da yem bulamıyorlar. Ancak bir kere bile onlara benzeyen yeni doğmuş yavru görmedim.
- Balıklar etik olmayan yöntemlerle hızlı bir şekilde büyütüldü ve kısırlar.

Takımda 20 kadar koi'ye benzeyen dişi dişiler ve siyah erkekten kırılmış turuncu siyah kılıç yavrusu var. Bir tane bile kırmızı renkli yavrum yok. Hem kırmızı albino dişiler doğurmadı, hem de kırmızı albino erkek çiftleşmesine rağmen doğurabilen diğer dişile de dölleyemiyor. [/QUOTE]
Balıkları eskişehir iş hanından 1. Elden kendi üreticisinden aldım ordaki abi getiriyo satıyo bir sonraki partiyi getiriyo ve satıyo kendisinede bi şekilde damızlık üretmesi lazım ama bendekilerle aynı balıkları besliyo olsa gerek benimde doğum yapan farklı tür dişimden 2. Doğumunda da albino tek bir yavru çıktı o da yaşamadı 2 3 gün so ra kayboldu gitti akvaryumda.

[QUOTE=GhostKoi]Çekinik özellikteki karakterler baskın karakterle bir araya geldiğinde fiziksel olarak bir sonraki kuşağa geçmez. Balıklardan yavru alıyorsanız fakat annelerine benzemiyorsa bunu da dikkate almalısınız.[/QUOTE]
Farklı dişiden aldığım 2 batım yavru tamamen annelerinin renginde aralarından bazılarıda vahşi form dediğimiz renklerde ancak albino yok albino dişilerde de hiç bi hamilelik belirtisi yok.

[QUOTE=MertSoyumert]

Benim durumda albino dişilerin karnı bile şişmiyor, hatta albino dişilere kur yapıldığını görmedim bile. Bir de koi dişilerden kendilerinde olmayan, albino erkeğin rengi siyah ve sadece onlardaki turuncu renk yavru çıkması beni bu düşünceye itti, ki albino erkek sürekli kur yapıp döllüyor o dişileri. [/QUOTE] benim durumumda farklı bir erkek eklesem ve ya mevcut yavruların erişkin olmasını beklesem albino dişilerin döllenme durumu olabilir mi sizce çünkü albinolar dışında dişi seçeneği olmayacak elimdeki yavru kırmaları akvaryumdan çıkartırsam
[QUOTE=Thefishmannn]Belki doğurup hemen yenmiştir yada internette canlı doğuranlarda erkek organı yazıp gonepedda bakın çünkü bazı balıklar dişiye benzesede dişiden erkeğe döndüğü için dişiye benzeyebilir.Onun için altına bakın dişi sandığınız balığınız belki erkektir.[/QUOTE]
Akvaryumda 1 2 günlük olmalarına rağmen rahat rahat gezen yavrularım var. Bolca bitki yüklü akvaryum 200ün üzerinde yavru vardır elbet 1 tane albino kılıç yavrusuda kendini gösterirdi ölünceye kadar balıkları damızlık altıyken aldım 3 tane erkek var birinden biri gerçek erkektir diye düşünüyorum 10 seneyi geçkindir canlıdoğuran besliyorum ancak ilk kez böyle bi durumla karşılaştım.[EDIT]ibrahim43,2024-07-16 19:50:41[/EDIT]
Merhabalar yaklaşık 3 aydır beslediğim ben aldığımda 6 aylık olan kılıçkuyruklarım bir türlü üremiyorlar karışık canlıdoğuran akvaryumu platy moli ve lepistesler üredi ancak yerli üretim olarak aldığım 10 adet kılıçta tık yok bi tane farklı yerden dişi almıştım 2 kere doğum yaptı ve öldü yavruları cinsiyetkerini belli etmeye başladı bile ama aynı dönemde aynı yerden aldığım yerli üretim kılıçlarım asla üremiyorlar yıllardır canlıdoğuran beslerim ilkkez böyle bir durumla karşılaşıyorum[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/189004/160720241131541.jpg[/IMG]
Bitkili Akvaryumda Beyaz Benek
[QUOTE=Ehtiyar]brahim43]Güncelleme bitkiler ve balıklar her hangi bir zarar görmeden dekorlar maviye boyanmadan tedavi tamamlandı ilacı bitkili akvaryumlar için sıcaklığı 26ya yükselterek uygulayabilirsiniz uygulama sonrası aktif karbon kullanarak ağır metallerden kurtulabilirsiniz.[/QUOTE
Merhaba, haydi geçmiş olsun İbrahim Bey, su değişimlerini ne şekilde ve sıklıkta yaptınız acaba ve bütün bu süreçte filtreniz çalışır durumda idi değilmi?
Tekrar geçmiş olsun, keyifli, dertsiz hobiler dilerim. [:nazar:][/QUOTE]
Su değişimi yapmadım filtre çalışır durumdaydı 1 3 ve 5. günlerde ilaçlamayı yapıp 5. Gün akşamı su değişimini %40 yapıp su düzenleyici ve aktif karbon kullandım ağır metalleri arındırmak için 2 gün sonra aktif karbonu çıkartıp %30 su değişimi yapıp bitki gübrelemesini yapacağım ilaç dozları ve günleri dışındaki uygulamalar tamamen kendi yöntemim ilaç üzerine aktif karbon uygulanması tavsiye edilmiş.
Güncelleme bitkiler ve balıklar her hangi bir zarar görmeden dekorlar maviye boyanmadan tedavi tamamlandı ilacı bitkili akvaryumlar için sıcaklığı 26ya yükselterek uygulayabilirsiniz uygulama sonrası aktif karbon kullanarak ağır metallerden kurtulabilirsiniz.
Güncelleme akvaryumdan salyangoz ve karidesleri çıkardıktan sonra her 40 litreye 1ml (15damla) olacak şekilde ilave ettim. İlacın kullanımı gün gün detaylarıyla üzerinde yazıyo gelişmeleri ve sonuçları daha sonra faydalanılabilmesi adına paylaşacağım.
[QUOTE=ali]

Bu durumda beyaz benek parazitini akvaryumdan kazımak istiyorsanız Spotex ya da Seachem Cupramine gibi daha güvenli bir ilac edinip ana tankta tedavi uygulamalısınız.

Tedavi sonrası akvaryuma beyaz beneğin dönüşünü önlemek için gerekli tedbirleri mutlaka alın. Beyaz benek paraziti olan bir akvaryumda kullandığınız bir balık kepçesiyle bile taşınabilir parazitler. Başka bir akvaryumdan balık ya da bitki transferi olacaksa karantina sürecini ihmal etmeyin. [/QUOTE]
Spotexin siparişini verdim. Umarım çözüm olur. Neriteleri ayıracağım bu süreçte akvaryumda 4 tane karideste var inşallah sorun yaşamazlar çünkü yakalamam mümkün değil.[EDIT]ibrahim43,2024-03-17 01:28:43[/EDIT]
[QUOTE=ali]Akvaryumda salyangoz yoksa Seachem Cupramine, Spotex gibi amine bağlı bakır içeren ilaçlar kullanabilirsiniz bitkilide beyaz benekle mücadele için. Salyangozlar kadar olmasa da karidesleri de etkiler bu ilaçlar.

DeepCooperFix gibi salyangoz ve yosun giderici olarak satılan bakır sülfat içeren daha hesaplı ilaçlar da düzgün kullanılırsa etkili olur ama daha yoğun yan etkileri olacaktır bu tür ilaçların.

Tedaviyi ilaç prospektüslerindeki talimatlara uyarak uygulayın. Hatalı uygulamaların ölümcül etkileri olabilir.

Ben şahsen çaresiz kalınmadıkça kimyasal kullanımını tavsiye etmiyorum. Bakır sülfatın akvaryumdaki etkileri uzun sürer. Özellikle tekrarlanan tedavilerde balıkların bünyesinde çoğalan bakır başlarda belirti vermese de orta ve uzun vadede organ hasarları ve ölümlere sebep olabilir. Bakırın geçici infertiliteye (kısırlık) sebep olduğunu da duymustum bir kaynaktan.

Tavsiyem mümkünse balıkların tamamını yakalayıp karantina tankında klasik ve güvenli beyaz benek tedavileri uygulamanız. Ana tankta balık kalmazsa parazitler 2-3 gün içinde açlıktan ölür. Yumurtada olanları da hesaba katarsanız 8-10 gün sonra ana tankta parazit kalmaz.[/QUOTE] anlaşılan her türlü bi risk bi yan etki durumu söz konusu. Balıkları alabileceğim tek bir akvaryumum var o da 20 litrelik bir akvaryum bunca balığı oraya koyduğumda aynı gün nitrit nitrat patlayacaktır

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.