ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
vel1d
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
71
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
1 saat 60 dakika önce
Toplam Mesaj:
112 [0.25 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
75 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Velid Hamamcıoğlu
Doğum Tarihi:
18 Aralık 1998
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Velid Hamamcıoğlu 60x40x40 High Tech Dutch Style

SON 10 MESAJI

Akvaryumu Baştan Kurmak
Öncelikle merhabalar, sorularınıza yardımcı olmaya çalışacağım.

1. Kovalarda hafif koku bile olsa tavsiye etmem, 2-3 saat içerisinde az da olsa koku sinecektir suya.

2. İçerisine eski akvaryum suyundan doldurun, yeni kurulum olduğu için çok cüzi bir oranda dış filtrenizin fiziksel temizlemesini yapabilirsiniz, süngerleri vs eski akvaryum suyu ile temizleyin.

3. Hiç farketmez, suyunuzun tamamını da çeşme suyu ile doldurabilirsiniz, su içerisinde yararlı bakteri vs bulunmaz. Akvaryumun tamamını çeşme suyu ile doldurup içerisine önerildigi oranda su düzenleyici kullanın, eski yararlı bakterilere ev sahipligi yapan dış filtrenizi takıp çalıştırın, filtre çalışmasından bir kaç saat sonra mümkünse bakteri kültürü ekleyin (kum ve dış filtre temizlenirken kaybolan yararlı bakterilerin geri kazandırılması için).

4. Evet kaynatmanız iyi olur, varsa zararlı mikroorganizmaları yok etmiş olursunuz, kafanız rahat olur.

Şimdiden hayırlı olsun [:)]
High Tech Akvaryum Gelişim Süreci
Eline sağlık gayet iyi görünüyor, o yükseklikte cubaları iyi yetiştirebilmişsiniz tebrik ederim [:D]
Fluval 407 Biyolojik Filtre Malzemesi
Büyük ihtimalle biyolojik anlamda başarı sağlayamadığınız için akvaryumunuz aşırı net değil, akvaryumun net olmasının ilk kuralı biyolojik döngüdür, lav taşı ve zeolit yerine iyi bir biyolojik malzeme (matrix,substrat pro, siporax vs.), Elyafın üst katmanına da bir paket 100 ml Seachem Purigen kullanabilirsiniz.
120x60x50h Pterophyllum Altum
[QUOTE=Hüdai]Orhan Bey, Eheim ph kontrol cihazını kullanmaya başlayalı yaklaşık 4 gün oldu. Onun için yorum yapmam erken sayılır.

Ben İstanbul'un Küçükçekmece İlçesi Atakent Mah.de oturmaktayım. Evimde ki şebek suyu değerleri öyle TDS yaklaşık 266ppm (sene başında 400 civarı idi), Kh 4 ve Gh da 11. Ph ise 7 gibi.

Bitkili akvaryumumda ise Ph'ı 6.6 ya ayarladım (cihazı almadan önce Co2.i 24 saat kesintisiz veriyordum). Akvaryumumda ki TDS 405 ve Gh 11 şebeke ile aynı.

Bu arada hem bitkili hem discus tankımda su değişimlerini RO suyu yerine 3'lü kartuş (sediment ve karbon filtreli) filtre çıkışından aldığım su ile yapıyorum. Su değişimi sonrasında tedbir amaçlı olarak da Seachem Prime kullanıyorum.

RO suyu kullandığım zaman da (ki discus tankımda RO suyu ile yapıyordum bir ara) bu sefer de KH 0 veya 1 gibi bir değer çıktığı için kh plus kullanmak zorunda kalıyordum ki bakteriler için kh minimum 3-4'lü seviyelerde olması için.

Bulunduğunuz yerde ki şebeke su değeri önemli bence. Ben de yurtdışından hesaplı olduğu için Seachem Neutral Regulator almıştım ancak hiç kullanmadım.

RO suyunu şu an tekrardan üretim denemesine aldığım eş discusumun tankında TDS değerini yaklaşık 100ppm çekmek için kullanıyorum.

Üretim ile uğraşmıyor ve balıklarınız da şebeke suyunuza alışmış ise bırakın kendi hallerine :))[/QUOTE]

Merhabalar, bakteriler için kh'ın minimum 3-4 lü seviyelerde olması gerektigi gibi bir bilgi araştırmalarım kadarıyla gerçek değil, kh'ın 0-0.2 olduğu tankımda 7/24 co2 vermekteyim ve pH dalgalanmasının önüne geçmekteyim, herhangi bir bakteri kültürü sorunu veya balık kaybı vs yaşamadım tam tersine bitkilerimin gelişimleri hızlandı, renkleri canlandı ve yumuşak su seven balıklarımın çok daha mutlu olduğu düşüncesindeyim, corylerim sürekli birbirine dans yapiyor [:)]
Monte Carlolarımdaki Sorun Nedir Sizce?
Potasyumu arttırmanızı öneririm, aydınlatma sürenizde 5 aylık bir tank için oldukça kısa, kademeli olarak 8 saate kadar arttırmanızı tavsiye ederim.
Ista 3 İn 1 Damla Sayacı Problemi
Herkese merhabalar, bitkili high tech tankımda Ista 3 in 1 difüzörünü kullanmaktayım, çözme açısından da oldukça memnunum ancak şöyle bir problemim var;

Damla sayacını kullanmak istediğim zaman içerisine su dolduruyorum (yarıya kadar doldurduğum da oldu, ağzına kadar doldurduğumda da) ilk 1-2 gün bir problemle karşılaşmıyorum ancak sonrasında hazne içerisinde su boşalmış oluyor ve damla sayacı aktifliğini yitiriyor, bunun sebebi ne olabilir?

herhangi bir çatlak kaçak vs. söz konusu değil çünkü sadece seramik kısmından çıkışı gözlemliyorum.

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Aydınlatma Ve Zemin Hakkında Tavsiye
1. Gerçek Cuba bitkisi ise daha iyi bir aydınlatma tercih etmelisiniz, Creaqua, Chihiros veya Aquantum gibi firmaların aydınlatmaları anca yeterli olur.

2. Kökünden budarsanız tekrar ekebilirsiniz.
Dark Method 60x40x40 High Tech Bitkili
[QUOTE=Duboisi_]Kurulumunuz hayırlı olsun. Uzun soluklu ve sorunsuz olur inşallah .[/QUOTE]

Teşekkür ederim inşallah [:)]
Dark Method 60x40x40 High Tech Bitkili
Rotala indica greenlerdeki yeni yapraklarda sararma ve lekelenme söz konusu, diger bitkilerde bu mevcut degil. Potasyum eksikligi belirtisi degil mi?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/238928/240520241202381.jpg[/IMG]
Lepisteslerim Ve Karideslerim Ölüyor
İç filtre debisi fazla mı onu kontrol edin.

Yemi biraz azaltın 1 tablet verin balık sayısına bağlı olarak.

Su sıcaklığını 24 e düşürün.

Su değişimini %30 ile sınırlayın, ani yüksek miktarda su değişimi doğru değil.

Suyu eklemeden önce dinlendiriyor musunuz ya da su düzenleyici kullanıyor musunuz?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.