Akvaryum Taşları Küfleniyor Mu

aaooÇevrim Dışı

İl: Ankara
aaooÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Ağustos 2024 17:32
Arkadaşlar görüntüler ekledim taşlar üzerinde izler var bu taşları temizlemem gerekir mi herhangi bir zararı olur mu olmasa bile neden üzerinde izler oluşuyor yardımcı olursanız sevinirim [:)][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/246504/010820241729591.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/246504/010820241730521.jpg[/IMG][:O]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

EmirrztrkÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
EmirrztrkÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Ağustos 2024 00:56
Denizden topladığınız ürünleri akvaryuma koymayın lütfen.

HOPPALAÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Antalya
HOPPALAÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Ağustos 2024 04:16
Goldfish için uygun olmayan bir zemin. Suyun sertliğini etkileyen kabukları, akabinde kademeli olarak küçük taşlarıda çıkarmanızı öneririm. İnce, oval ve nötr formda silis vb bir kum balık türü için ideal olacaktır.

aaooÇevrim Dışı

aaooÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Ağustos 2024 04:35
Küflenen taşların hepsini alayım mı

[QUOTE=Emirrztrk]Denizden topladığınız ürünleri akvaryuma koymayın lütfen.[/QUOTE]

Nasıl anlarım denizden olup olmadığını sadece yoğun küflenenleri çıkarsam olur mu

[QUOTE=HOPPALA]Goldfish için uygun olmayan bir zemin. Suyun sertliğini etkileyen kabukları, akabinde kademeli olarak küçük taşlarıda çıkarmanızı öneririm. İnce, oval ve nötr formda silis vb bir kum balık türü için ideal olacaktır.[/QUOTE]
Küflenen taşların hepsini alıp kum mu ekleyeyim yoksa kumu ekledikten sonra taşları geri eklesem sorun çözülür mü bi de kumu balıklar suyun içindeyken yıkayıp eklesem sorun olur mu

MasterChiefÇevrim Dışı

Özel Üye
MasterChiefÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Ağustos 2024 08:28
Akvaryumda hiç taş kalmasın, küflü veya küfsüz hepsini çıkarın, asla tekrar eklemeyin. Taşın su içinde küflendiğini ilk kez okuyorum. Taşlarda veya suda sıkıntı var. Su değişimi yapın. Kumun eklenmesi ve sonrasında asla karıştırılmaması gibi hassas durumlar var. Bu hobide iyice araştırmadan hiçbir işe kalkışmayın.[EDIT]HakanYILDIZ,2024-08-02 08:29:26[/EDIT]

aaooÇevrim Dışı

aaooÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Ağustos 2024 00:20
[QUOTE=HakanYILDIZ]Akvaryumda hiç taş kalmasın, küflü veya küfsüz hepsini çıkarın, asla tekrar eklemeyin. Taşın su içinde küflendiğini ilk kez okuyorum. Taşlarda veya suda sıkıntı var. Su değişimi yapın. Kumun eklenmesi ve sonrasında asla karıştırılmaması gibi hassas durumlar var. Bu hobide iyice araştırmadan hiçbir işe kalkışmayın.[/QUOTE]

Yarın çıkaracağım taşları diş fırçasıyla temizlenebiliyor yosun olma ihtimali var mı acaba?

MasterChiefÇevrim Dışı

Özel Üye
MasterChiefÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Ağustos 2024 10:57
Yosunu küf mü sandınız? [:)] Yosun ise sorun yok, küf veya başka salınım varsa sorun olabilir.

Bence şüpheye mahal vermeyin, taşsız olsun. Küçük taneli kum olsa daha iyi, japonlar kumu ağzına alıp tükürürler. Silis kum ekleyebilirsiniz.

aaooÇevrim Dışı

aaooÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Ağustos 2024 11:00
[QUOTE=HakanYILDIZ]Yosunu küf mü sandınız? [:)] Yosun ise sorun yok, küf veya başka salınım varsa sorun olabilir.

Bence şüpheye mahal vermeyin, taşsız olsun. Küçük taneli kum olsa daha iyi, japonlar kumu ağzına alıp tükürürler. Silis kum ekleyebilirsiniz.[/QUOTE]

Resimler üst kısımda gördüğünüz gibi diş fırçasıyla çok rahat temizleniyor taşları yavaş yavaş çıkartmayı düşünüyorum size şunu sormak istiyorum balıkları akvaryum suyuyla beraber başka bir kovaya tahil edip kumu ekledikten sonra yavaş yavaş mı akvaryum suyunu ekleyip kurayım

MasterChiefÇevrim Dışı

Özel Üye
MasterChiefÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Ağustos 2024 11:08
Ben olsam suda küf (bir tür zararlı bakteri) olma ihtimaline karşı balıkları ve su dâhil akvaryumdaki her şeyi çıkarırdım. Sonra akvaryum camlarının içini, filtreyi ve dekor olarak ne varsa hepsini yıkayıp temizlerdim. Akabinde kum, yeni su, filtre, dekor ve balıkları eklerdim. Yani yeni kurulum yapardım. Eski suyu ve taşları eklemezdim. Filtreyi klorsuz su ile yıkarsanız faydalı bakteriler kaybolmaz. Hazır su veya birkaç gün dinlendirilmiş çeşme suyu klorsuzdur.[EDIT]HakanYILDIZ,2024-08-03 11:09:29[/EDIT]